Metsänhoidon tuet

KUMEKOlta asiantuntevaa apua Metka-tukien hakemisessa Suomen Metsäkeskukselta.

Metsänhoidon tuet

KUMEKO Group tarjoaa metsänomistajille asiantuntevaa apua Metka-tukien hakemisessa Suomen Metsäkeskukselta. Metka-tuet mahdollistavat erilaisia metsänhoitotoimenpiteitä, kuten taimikonhoidon, terveyslannoituksen, metsäteiden rakentamisen ja suometsän hoidon. KUMEKO Groupin metsäasiantuntijat auttavat sinua hakemaan tukea eri metsänhoitotöihin.

Metka-järjestelmässä taimikonhoidon ja nuoren metsän hoidon tuki haetaan toteutusilmoituksella vasta työn valmistuttua. Muut työt vaativat ennakkosuunnitelman, jonka hyväksyminen Metsäkeskukselta mahdollistaa työn aloittamisen. Kaikki tuettavat työlajit ja tukitasot löytyvät Suomen metsäkeskuksen verkkosivuilta.

On tärkeää huomata, että Metka-tukea on saatavilla vuosittain rajallisesti, ja se on veronalaista tuloa. Metsäkeskuksen asettamaan määräaikaan mennessä toteutettujen metsänhoitohankkeiden on oltava linjassa saadun tuen ehtojen kanssa.

Ota yhteyttä metsä­asiantunti­jaasi ja tee puukaupat

KUMEKO Group ostaa kaikkea puuta kaikenlaisista kohteista perinteisistä metsän harvennuksista päätehakkuisiin. Palvelemme Pohjanmaan, Satakunnan,
Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alueilla.

Kaikki
  • Kaikki
  • Pirkanmaa
  • Etelä-Pohjanmaa
  • Satakunta
  • Kanta-Häme
  • Varsinais-Suomi
  • Pohjanmaa
Jesse Kuuminainen
Metsäasiantuntija
040 752 2878 jesse.kuuminainen@kumeko.fi
Luvia, Nakkila, Pori, Satakunta, Ulvila
Carl Marttinen
Metsäasiantuntija
050 472 8426 carl.marttinen@kumeko.fi
Eura, Eurajoki, Harjavalta, Kokemäki, Laitila, Loimaa, Pyhäranta, Rauma, Säkylä, Satakunta, Varsinais-Suomi
Tapio Isotalo
Metsäasiantuntija
050 304 1796 tapio.isotalo@kumeko.fi
Merikarvia, Satakunta
Tapio Heikintalo
Metsäasiantuntija
050 357 4570 tapio.heikintalo@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Honkajoki, Isojoki, Jämijärvi, Kankaanpää, Karijoki, Karvia, Kauhajoki, Pomarkku, Satakunta, Siikainen
Bennet Pellfolk
Metsäasiantuntija
050 542 3586 bennet.pellfolk@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Kristiinankaupunki, Närpiö, Pjelax, Pohjanmaa, Teuva
Saku Hyriäinen
Metsäasiantuntija
050 324 0114 saku.hyriainen@kumeko.fi
Akaa, Forssa, Hämeenlinna, Hattula, Huittinen, Humppila, Jokioinen, Kanta-Häme, Lempäälä, Nokia, Pirkanmaa, Pirkkala, Punkalaidun, Sastamala, Satakunta, Urjala, Valkeakoski, Vesilahti, Ypäjä
Risto Potila
Metsäasiantuntija
050 329 9622 risto.potila@kumeko.fi
Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kiikoinen, Lavia, Pirkanmaa, Satakunta
Roope Lohikoski
Metsäasiantuntija
050 475 1903 roope.lohikoski@kumeko.fi
Kihniö, Parkano, Pirkanmaa, Tampere, Ylöjärvi
Ville Haavisto
Metsäasiantuntija
050 325 6574 ville.haavisto@kumeko.fi
Mänttä-Vilppula, Pirkanmaa, Ruovesi, Virrat
Eemeli Taipale
Metsäasiantuntija
050 357 3837 eemeli.taipale@kumeko.fi
Juupajoki, Kangasala, Orivesi, Pälkäne, Pirkanmaa