Puun hinta

Puun hintaan vaikuttavat monet eri tekijät ja hintataso saattaa vaihdella paljon erilaisten kohteiden välillä.

ylimääräisiä kuvia joita voi käyttää verkkosivuilla (4)

Mitä puusta maksetaan?

Markkinatilanteen lisäksi puun hintaan vaikuttavat muun muassa hakkuukohteen lopullinen puumäärä, puun laatu, runkojen koko sekä hakkuutapa. Lisäksi myös metsäkuljetusmatka, maasto sekä korjuuajankohta vaikuttavat hinnan muodostumiseen.

  • 1. Markkinatilanne

    Puun hintaan vaikuttaa pääasiassa markkinoiden kysyntä- ja tarjontatilanne, joka muuttuu jatkuvasti taloudellisten suhdanteiden mukaan.

  • 2. Puun määrä

    Mitä enemmän puuta on, sitä myönteisemmin se vaikuttaa maksettavaan summaan.

  • 3. Puutavaralaji

    Puun hinta määräytyy tukkipuun, kuitupuun sekä energiapuun määrästä.

  • 4. Puulaji

    Mänty- tai kuusitukkien hinnat ovat hieman korkeampia kuin koivutukista maksettavat hinnat, sillä sahatavara koostuu useimmiten männystä tai kuusesta.

  • 5. Kauppatapa

    Hintaan vaikuttaa myös se, onko kauppatapana hankinta- vai pystykauppa. Pystykaupassa me huolehdimme hakkuun ja kuljetuksen kustannuksista. Hankintakaupassa metsänomistaja kaataa puut ja toimittaa ne tienvarteen.

  • 6. Korjuu- ja kuljetus

    Korjuutyöhön ja hintaan vaikuttavat sääolosuhteet, maaperä sekä metsän sijainti. Myös vuodenajat vaikuttavat esimerkiksi metsäautoteiden kuntoon.

Ota yhteyttä metsä­asiantunti­jaasi ja tee puukaupat

KUMEKO Group ostaa kaikkea puuta kaikenlaisista kohteista perinteisistä metsän harvennuksista päätehakkuisiin. Palvelemme Pohjanmaan, Satakunnan,
Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alueilla.

Kaikki
  • Kaikki
  • Pirkanmaa
  • Etelä-Pohjanmaa
  • Satakunta
  • Kanta-Häme
  • Varsinais-Suomi
  • Pohjanmaa
Ville Haavisto
Metsäasiantuntija
050 325 6574 ville.haavisto@kumeko.fi
Mänttä-Vilppula, Pirkanmaa, Ruovesi, Virrat
Eemeli Taipale
Metsäasiantuntija
050 357 3837 eemeli.taipale@kumeko.fi
Juupajoki, Kangasala, Orivesi, Pälkäne, Pirkanmaa
Jesse Kuuminainen
Metsäasiantuntija
040 752 2878 jesse.kuuminainen@kumeko.fi
Luvia, Nakkila, Pori, Satakunta, Ulvila
Carl Marttinen
Metsäasiantuntija
050 472 8426 carl.marttinen@kumeko.fi
Eura, Eurajoki, Harjavalta, Kokemäki, Laitila, Loimaa, Pyhäranta, Rauma, Säkylä, Satakunta, Varsinais-Suomi
Tapio Isotalo
Metsäasiantuntija
050 304 1796 tapio.isotalo@kumeko.fi
Merikarvia, Satakunta
Tapio Heikintalo
Metsäasiantuntija
050 357 4570 tapio.heikintalo@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Honkajoki, Isojoki, Jämijärvi, Kankaanpää, Karijoki, Karvia, Kauhajoki, Pomarkku, Satakunta, Siikainen
Bennet Pellfolk
Metsäasiantuntija
050 542 3586 bennet.pellfolk@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Kristiinankaupunki, Närpiö, Pjelax, Pohjanmaa, Teuva
Saku Hyriäinen
Metsäasiantuntija
050 324 0114 saku.hyriainen@kumeko.fi
Akaa, Forssa, Hämeenlinna, Hattula, Huittinen, Humppila, Jokioinen, Kanta-Häme, Lempäälä, Nokia, Pirkanmaa, Pirkkala, Punkalaidun, Sastamala, Satakunta, Urjala, Valkeakoski, Vesilahti, Ypäjä
Risto Potila
Metsäasiantuntija
050 329 9622 risto.potila@kumeko.fi
Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kiikoinen, Lavia, Pirkanmaa, Satakunta
Roope Lohikoski
Metsäasiantuntija
050 475 1903 roope.lohikoski@kumeko.fi
Kihniö, Parkano, Pirkanmaa, Tampere, Ylöjärvi