Taimikonhoito

Taimikonhoito auttaa metsää ja metsän arvoa kasvamaan.

Taimikonhoito

Metsän kasvun vauhdittamiseksi tarvitaan useimmiten taimikon varhaisperkausta ja hoitoa. Nämä työt toteutetaan perinteisesti metsurityönä raivaussahalla. Taimikonhoidon osalta poistettavien puiden osuus saattaa olla niin suuri, että työ kannattaa toteuttaa koneellisesti ja kaadetut puut kerätä energiapuuksi. Kerätyistä puista metsänomistaja saa puunmyyntituloja.

Taimikon varhaisperkauksessa kyseessä on noin 4–7-vuotias taimikko ja taimikon harvennuksessa kyseessä on noin 10-vuotias taimikko.

Taimikon varhaishoitoon ja nuoren metsän hoitoon on saatavilla Metka-tukea 1.3.2024 alkaen. Lue lisää Metka-tuesta Metsäkeskuksen kotisivuilta.

Ota yhteyttä metsä­asiantunti­jaasi ja tee puukaupat

KUMEKO Group ostaa kaikkea puuta kaikenlaisista kohteista perinteisistä metsän harvennuksista päätehakkuisiin. Palvelemme Pohjanmaan, Satakunnan,
Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alueilla.

Kaikki
  • Kaikki
  • Pirkanmaa
  • Etelä-Pohjanmaa
  • Satakunta
  • Kanta-Häme
  • Varsinais-Suomi
  • Pohjanmaa
Saku Hyriäinen
Metsäasiantuntija
050 324 0114 saku.hyriainen@kumeko.fi
Akaa, Forssa, Hämeenlinna, Hattula, Huittinen, Humppila, Jokioinen, Kanta-Häme, Lempäälä, Nokia, Pirkanmaa, Pirkkala, Punkalaidun, Sastamala, Satakunta, Urjala, Valkeakoski, Vesilahti, Ypäjä
Risto Potila
Metsäasiantuntija
050 329 9622 risto.potila@kumeko.fi
Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kiikoinen, Lavia, Pirkanmaa, Satakunta
Roope Lohikoski
Metsäasiantuntija
050 475 1903 roope.lohikoski@kumeko.fi
Kihniö, Parkano, Pirkanmaa, Tampere, Ylöjärvi
Ville Haavisto
Metsäasiantuntija
050 325 6574 ville.haavisto@kumeko.fi
Mänttä-Vilppula, Pirkanmaa, Ruovesi, Virrat
Eemeli Taipale
Metsäasiantuntija
050 357 3837 eemeli.taipale@kumeko.fi
Juupajoki, Kangasala, Orivesi, Pälkäne, Pirkanmaa
Jesse Kuuminainen
Metsäasiantuntija
040 752 2878 jesse.kuuminainen@kumeko.fi
Luvia, Nakkila, Pori, Satakunta, Ulvila
Carl Marttinen
Metsäasiantuntija
050 472 8426 carl.marttinen@kumeko.fi
Eura, Eurajoki, Harjavalta, Kokemäki, Laitila, Loimaa, Pyhäranta, Rauma, Säkylä, Satakunta, Varsinais-Suomi
Tapio Isotalo
Metsäasiantuntija
050 304 1796 tapio.isotalo@kumeko.fi
Merikarvia, Satakunta
Tapio Heikintalo
Metsäasiantuntija
050 357 4570 tapio.heikintalo@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Honkajoki, Isojoki, Jämijärvi, Kankaanpää, Karijoki, Karvia, Kauhajoki, Pomarkku, Satakunta, Siikainen
Bennet Pellfolk
Metsäasiantuntija
050 542 3586 bennet.pellfolk@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Kristiinankaupunki, Närpiö, Pjelax, Pohjanmaa, Teuva