Stöd för skogsvård

KUMEKO Group erbjuder skogsägare experthjälp med att ansöka om Metka-stöd från Skogscentralen.

Metsänhoidon tuet

KUMEKO Group erbjuder skogsägare experthjälp med att ansöka om Metka-stöd från Skogscentralen. Metka-stöd möjliggör olika skogsvårdsåtgärder, såsom vård av plantbestånd, vitaliseringsgödsling, byggande av skogsbilvägar och vård av torvmarksskogar. KUMEKO Groups skogsexperter hjälper dig att ansöka om stöd för olika skogsvårdsåtgärder.

I Metka-systemet ansöker man om stöd för vård av plantbestånd och ungskog med en anmälan om verkställande först efter att arbetet har slutförts. De övriga arbetena kräver en förhandsplan som ska ha godkänts av Skogscentralen innan arbetet kan inledas. Alla typer av arbeten som stöds och stödnivåer finns på Skogscentralens webbplats.

Metka-stödet är tillgängligt årligen i begränsad omfattning och är skattepliktig inkomst. Skogsvårdsprojekt som genomförs inom den tidsfrist som Skogscentralen fastställt ska vara förenliga med villkoren för det stöd som erhållits.

Kontakta din skogsexpert och gör ditt virkesköp

KUMEKO Group köper alla typer av trä från alla typer av platser, från traditionella gallringar till slutavverkning. Vi betjänar Österbotten, Satakunta, Birkaland och Egentliga Tavastland.

Alla
  • Alla
  • Pirkanmaa
  • Etelä-Pohjanmaa
  • Satakunta
  • Kanta-Häme
  • Varsinais-Suomi
  • Pohjanmaa
Ville Haavisto
skogsexpert
050 325 6574 ville.haavisto@kumeko.fi
Mänttä-Vilppula, Pirkanmaa, Ruovesi, Virrat
Roope Lohikoski
skogsexpert
050 475 1903 roope.lohikoski@kumeko.fi
Kihniö, Parkano, Pirkanmaa, Tampere, Ylöjärvi
Risto Potila
skogsexpert
050 329 9622 risto.potila@kumeko.fi
Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kiikoinen, Lavia, Pirkanmaa, Satakunta
Saku Hyriäinen
skogsexpert
050 324 0114 saku.hyriainen@kumeko.fi
Akaa, Forssa, Hämeenlinna, Hattula, Huittinen, Humppila, Jokioinen, Kanta-Häme, Lempäälä, Nokia, Pirkanmaa, Pirkkala, Punkalaidun, Sastamala, Satakunta, Urjala, Valkeakoski, Vesilahti, Ypäjä
Bennet Pellfolk
skogsexpert
050 542 3586 bennet.pellfolk@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Kristiinankaupunki, Närpiö, Pjelax, Pohjanmaa, Teuva
Tapio Heikintalo
skogsexpert
050 357 4570 tapio.heikintalo@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Honkajoki, Isojoki, Jämijärvi, Kankaanpää, Karijoki, Karvia, Kauhajoki, Pomarkku, Satakunta, Siikainen
Tapio Isotalo
skogsexpert
050 304 1796 tapio.isotalo@kumeko.fi
Merikarvia, Satakunta
Carl Marttinen
skogsexpert
050 472 8426 carl.marttinen@kumeko.fi
Eura, Eurajoki, Harjavalta, Kokemäki, Laitila, Loimaa, Pyhäranta, Rauma, Säkylä, Satakunta, Varsinais-Suomi
Eemeli Taipale
skogsexpert
050 357 3837 eemeli.taipale@kumeko.fi
Juupajoki, Kangasala, Orivesi, Pälkäne, Pirkanmaa
Jesse Kuuminainen
skogschef
040 752 2878 jesse.kuuminainen@kumeko.fi
Luvia, Nakkila, Pori, Satakunta, Ulvila