Vård av plantbestånd

Vård av plantbestånd hjälper skogen att växa och skogens värde att öka

Taimikonhoito

För att få fart på skogens tillväxt krävs oftast tidig röjning och vård av plantbeståndet. Dessa arbeten utförs traditionellt av skogshuggare med röjsågar. Vid vård av plantbestånd kan andelen träd som ska tas bort vara så stor att det lönar sig att utföra arbetet maskinellt och samla in de fällda träden som energived. Skogsägaren får inkomster från försäljning av virke från de insamlade träden.

Vid tidig röjning av plantbestånd handlar det om en plantskog som är omkring 4–7 år gammal, och vid gallring av plantbeståndet är plantskogen omkring 10 år gammal.

I Finland finns stöd inom ett incitamentsystem för skogsbruket (”Metka-stöd”) för tidig vård av plantbestånd och ungskog från och med 1.3.2024. Läs mer om Metka-stöd på Skogscentralens webbplats.

Kontakta din skogsexpert och gör ditt virkesköp

KUMEKO Group köper alla typer av trä från alla typer av platser, från traditionella gallringar till slutavverkning. Vi betjänar Österbotten, Satakunta, Birkaland och Egentliga Tavastland.

Alla
  • Alla
  • Pirkanmaa
  • Etelä-Pohjanmaa
  • Satakunta
  • Kanta-Häme
  • Varsinais-Suomi
  • Pohjanmaa
Risto Potila
skogsexpert
050 329 9622 risto.potila@kumeko.fi
Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kiikoinen, Lavia, Pirkanmaa, Satakunta
Saku Hyriäinen
skogsexpert
050 324 0114 saku.hyriainen@kumeko.fi
Akaa, Forssa, Hämeenlinna, Hattula, Huittinen, Humppila, Jokioinen, Kanta-Häme, Lempäälä, Nokia, Pirkanmaa, Pirkkala, Punkalaidun, Sastamala, Satakunta, Urjala, Valkeakoski, Vesilahti, Ypäjä
Bennet Pellfolk
skogsexpert
050 542 3586 bennet.pellfolk@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Kristiinankaupunki, Närpiö, Pjelax, Pohjanmaa, Teuva
Tapio Heikintalo
skogsexpert
050 357 4570 tapio.heikintalo@kumeko.fi
Etelä-Pohjanmaa, Honkajoki, Isojoki, Jämijärvi, Kankaanpää, Karijoki, Karvia, Kauhajoki, Pomarkku, Satakunta, Siikainen
Tapio Isotalo
skogsexpert
050 304 1796 tapio.isotalo@kumeko.fi
Merikarvia, Satakunta
Carl Marttinen
skogsexpert
050 472 8426 carl.marttinen@kumeko.fi
Eura, Eurajoki, Harjavalta, Kokemäki, Laitila, Loimaa, Pyhäranta, Rauma, Säkylä, Satakunta, Varsinais-Suomi
Eemeli Taipale
skogsexpert
050 357 3837 eemeli.taipale@kumeko.fi
Juupajoki, Kangasala, Orivesi, Pälkäne, Pirkanmaa
Jesse Kuuminainen
skogschef
040 752 2878 jesse.kuuminainen@kumeko.fi
Luvia, Nakkila, Pori, Satakunta, Ulvila
Ville Haavisto
skogsexpert
050 325 6574 ville.haavisto@kumeko.fi
Mänttä-Vilppula, Pirkanmaa, Ruovesi, Virrat
Roope Lohikoski
skogsexpert
050 475 1903 roope.lohikoski@kumeko.fi
Kihniö, Parkano, Pirkanmaa, Tampere, Ylöjärvi